Home / Uncategorized / Wyjeżdżasz na camping? Dbaj o hak holowniczy

Wyjeżdżasz na camping? Dbaj o hak holowniczy

Wypad na wakacje coraz bliżej, a my nie sprawdziliśmy z dużą uwagą naszego sprzętu? Czas nadrobić zaległości, gdyż sprzęt ma możliwość wpływać na bezpieczeństwo na drodze. Szczególnie, że w trakcie podróży w znaczącej liczbie przypadków zdarzają się sytuacja do nie przewidzenia. Czasami wydaje nam się, że zadbaliśmy o właściwie każdy szczegół, a de fakto okazuje się, że potrzebujemy pomocy innych urlopowiczów. Najwięcej czasu poświęcamy na spakowanie się, a dylematy techniczne bagatelizujemy, zakładając, że w ostateczności zadzwonimy po pomoc drogową lub zdamy się na uczynność innych kierowców.

Niekiedy sytuacja wymaga jednak od nas większego zaangażowania i… przygotowania. O ile wybieramy się w długą podróż, wymagany będzie dobrze przygotowany hak holowniczy, czyli nie taki, który poprzez lata był pozostawiony sam sobie.

Jego najważniejszą częścią jest kula, czyli – precyzyjnie rzecz ujmując – kulista kopuła z walcowym trzpieniem, która ma właściwy kształt i wymiary, adekwatnie do naszych potrzeb. Zwróćmy zatem szczególna uwagę na jej średnicę. Kulę powinno się właściwie chronić, najlepiej za radą specjalnej elastycznej osłony, która będzie spełniała własną funkcję niezależnie od warunków atmosferycznych czy innych niebagatelnych zależnych. Jeżeli już nie dysponujemy specjalistycznym sprzętem, a sytuacja wymaga zastosowania niestandardowych rozwiązań, wtedy skuteczna może być… pokrywka od dezodorantu, a nawet piłka tenisowa. Zasadnicze, by zostały one wypełnione smarem, aby nie spadły, gdyż w ten sposób stworzymy spore zagrożenie na drodze.

W jaki sposób dbać o kulę? Jak uniknąć korozji? Głównie musi ona być pokryta niewielką warstwą smaru, lecz zwracajmy uwagę, czy prócz tego nie osadza się na niej kurz czy piasek (uzależnione od drogi, którą przemierzamy). Z tego powodu, przed zapięciem na kuli zaczepu kulowego, powinno się usunąć wszelkie zanieczyszczenia, zanim świeżo posmarujemy.

Podczas jazdy istnieje spore ryzyko, że luz między kulą a zaczepem będzie tak duży, że dojdzie do odczepienia się przyczepy i w konsekwencji do poważnego wypadku. Dlatego należy cyklicznie sprawdzać i regulować luz, żeby nie doszło do tragedii. Do tego celu polecamy wykorzystać klucz nasadowy, a poprzednio silnym wkrętakiem adekwatnie odgiąć nakrętkę. Warto mieć na uwadze, aby zachować ostrożność przy tego typu zabiegać, by nie uszkodzić żadnej części. Na bieżąco sprawdzamy, jaki jest luz i elastycznie dokręcamy nakrętkę, jeśli jest za duży. W przeciwnym wypadku elementy będą się szybko zużywały.

About bialawoda

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *